SANATORIUM WŁÓKNIARZ

 

Adres:  28-100 Busko - Zdrój,  ul. Topolowa 1
tel.(041) 378  10-16,  (041) 378  30  41 do 46
fax. (041) 378 10 18

Zapraszamy

        Zapraszamy Państwa do Buska-Zdroju, który od ponad 160 lat skutecznie leczy dolegliwości reumatyczne, neurologiczne i wiele innych. Oprócz czystego, nieskażonego środowiska miejscowości o największym nasłonecznieniu spośród wszystkich uzdrowisk w Polsce stosujemy najskuteczniejsze w terapii naturalne środki lecznicze.
          Busko-Zdrój leży w malowniczej okolicy, charakteryzuje się łagodnym klimatem. Ma doskonałe położenie - łatwo tu dojechać, blisko stąd do wielu miejsc o znaczeniu historycznym: Krakowa, Częstochowy, Warszawy czy zabytków Ziemi Sandomierskiej.
         Sanatorium "Włókniarz" zlokalizowane jest w zachodniej części uzdrowiska w obrzeżach parku zdrojowego, lasu "Małpi Gaj" oraz parku leśnego "Górka". Rozległy ale ogrodzony teren Sanatorium (6ha), położony na skrajach kompleksów parkowo-leśnych na uboczu traktów komunikacyjnych sprzyja efektywnemu wypoczynkowi i rekreacji.
        Klimat Buska-Zdroju nosi cechy klimatu kontynentalnego o największym nasłonecznieniu ze wszystkich uzdrowisk w Polsce.
Budowę sanatorium „Włókniarz” rozpoczęto w latach 60-tych staraniem i finansowaniem Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego, Skórzanego w Łodzi przy współudziale Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego i Spożywczego. Kompleks sanatoryjny „Włókniarz” to dwa budynki hotelowe, „A” mieszczący 250 łóżek oraz „B” 200 łóżek, zintegrowane komunikacyjnie z Zakładem Zabiegowym. Każdy z budynków hotelowych wyposażony jest w dwie niezależne  windy, przestronne i wygodne ciągi komunikacyjne.

        Sanatorium "Włókniarz" to 4-kondygnacyjny budynek, na terenie którego znajduje się nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy z pełnym serwisem zabiegów. Pacjent w czasie kuracji pozostaje pod stałą opieką wysoko kwalifikowanej kadry lekarsko-pielęgniarskiej. Zakwaterowanie, zabiegi i usługi znajdują się w jednym budynku Sanatorium.
Położenie architektoniczne (przy "Parku Zdrojowym"), czyste ekologicznie środowisko, bioklimat i "domowa atmosfera" stanowią specyficzny komfort zwłaszcza dla osób o zmniejszonej sprawności ustrojowej.

Posiadamy pokoje 1 i 2- osobowe z łazienkami, telefonem, telewizją Sat. (8 kan.). Rozwiązania architektoniczne oraz infrastruktura pozwalają na samodzielny pobyt oraz leczenie osób z dysfunkcjami narządów ruchu.

Obiekt dysponuje dwoma oddzielnymi stołówkami, na których wydawane są posiłki podstawowe na jedną zmianę oraz dietetyczne zgodnie z zaleceniami lekarza. Wykwalifikowany zespół kucharzy potrafi sprostać wymaganiom Państwa.

W Sanatorium szeroko rozwinięta jest działalność usługowa, ułatwiająca oraz uatrakcyjniająca pobyt, jak: kawiarnia z codziennymi wieczorkami, bilard, sale do gry w ping-ponga, biblioteka, kiosk "RUCH", wypożyczalnia rowerów, laboratorium analityczne, wypożyczalnia i sklep sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego, gabinet kosmetyczno - fryzjerski, solarium, bar z gorącymi daniami, kort tenisowy, parking.

 

Podczas pobytu można wysłuchać koncertów Orkiestry Zdrojowej oraz korzystać z imprez rozrywkowych, organizowanych dla kuracjuszy, wycieczek krajoznawczych pozwalających poznać dziedzictwo kultury regionu oraz przyrodę.

 

W Sanatorium "Włókniarz" leczone są choroby układu ruchu m.in.:

 

 

W procesie leczniczym stosujemy wody siarczkowo - siarkowodorowe - słone, z których podczas kąpieli (wanna) siarka nieorganiczna wnika przez skórę do krwioobiegu i przedostaje się do chorych tkanek likwidując stany zapalne. Następuje złagodzenie bólu i usprawnienie ruchomości stawów - dobre rezultaty uzyskujemy w leczeniu paradontozy.

Ponadto stosujemy także: borowinę, która ma zastosowanie w tzw. zabiegach bodźcowych przy leczeniu schorzeń reumatycznych. Czynnikiem leczniczym w borowinie są ciała estrogenne, kwasy huminowe, białka i garbniki.
         Podczas zabiegów i okładów borowinowych następuje usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a wprowadzenie do organizmu czynników działających korzystnie,np. hormonów.

        Oprócz wód leczniczych stosowanych do hydroterapii, a więc natrysków, masaży podwodnych i wirowych, stosuje się leczenie przy pomocy ultradźwięków, pola magnetycznego, solluxu, prądów DD itp. Wykonujemy 30 różnych zabiegów. O ilości i rodzajach zabiegów decyduje lekarz prowadzący.

Stosując dodatkowe zabiegi uzyskujemy bardzo dobre wyniki leczenia, szczególnie po odbyciu 24-dniowej kuracji. Bóle ustępują, łatwiej się poruszać.

Aby korzystać z zabiegów należy posiadać dokumentację lekarską, jak:
 morfologia krwi, OB., badanie moczu, EKG, Rtg klatki piersiowej oraz dowód tożsamości.

 

Przede wszystkim należy odnotować następujące działania wody siarczkowej:

- przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, obniża OB, zwiększa zawartość żelaza we krwi
- odtruwające - zwłaszcza w zatruciach metalami ciężkimi, np. ołowiem, arsenem i rtęcią
- endokrynologiczne - zwiększa działanie niektórych hormonów
- przeciwbakteryjne i odkażające
- ochronne na wątrobę i przewód pokarmowy - działa żółciotwórczo i żółciopędnie
- leczy niektóre choroby skóry
- uodparnia układ immunologiczny, m.in. poprzez wzrost przeciwciał
- korzystnie wpływa na przemianę materii poprzez:
       a) wzmożone wydalanie puryn z moczem
       b) obniżenie cholesterolu
       c) obniżenie poziomu cukru we krwi
- leczy choroby układu ruchu oraz choroby obwodowego układu nerwowego.

           Najlepsze efekty uzyskuje się we wczesnych stadiach chorobowych oraz po kilkakrotnie powtarzanej kuracji. Przeciwskazaniem do leczenia w naszym sanatorium są choroby zakaźne , nowotworowe, choroby psychiczne, gruźlica, choroby układu krążenia związane z jego niewydolnością.

Zakład Przyrodoleczniczy, to zblokowany z częścią hotelową nowoczesny obiekt, w który wydawane są zaordynowane przez lekarzy specjalistyczne zabiegi. W sumie zakład wydaje 28 różnych zabiegów. Należą do nich przede wszystkim: 

- kąpiele siarczkowe, kąpiele kwasowęglowe
- zawijania borowinowe, masaże lecznicze, basen rehabilitacyjny
- hydroterapia, fizjoterapia
- gimnastyka lecznicza, płukanie przyzębia, irygacje i tampony

         Atutem Zakładu Przyrodoleczniczego sanatorium Włókniarz niezależnie od nowoczesnej technologii przygotowania surowców balneologicznych (siarka, borowina), nowoczesnej aparatury, wysokokwalifikowanej kadry zabiegowej jest również i to, że wszystkie zabiegi wydawane są w jednym budynku bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.. Sanatorium „Włókniarz” gwarantuje kompleksowy, zamknięty cykl zaspokajający wszystkie potrzeby kuracjuszy.

 

 

Rezerwacji miejsca można dokonać pisemnie lub telefonicznie. Gwarantujemy spokój, pełny relaks, a kadra sanatorium o wysokich kwalifikacjach zapewni fachową i troskliwą opiekę.
Od nas wyjedziesz zdrowszy, wypoczęty, zadowolony, z myślą o powrocie.

Szczegółowe informacje można uzyskać:
Sanatorium "Włókniarz"
28-100 Busko - Zdrój,  ul. Topolowa 1
tel.(041) 378 - 10 - 16,  (041) 378 - 30 - 41 do 46
fax. (041) 378 - 10 - 18

 

UWAGA:

1. Bank Przemysłowo - Handlowy S.A. w Krakowie z oddziałami w całym kraju uruchomił kredyt na leczenie uzdrowiskowe na dogodnych warunkach płatności.
2. Busko - Zdrój posiada dogodne połączenia pociągiem i autobusowe z Warszawą, Łodzią, Krakowem, Tarnowem, Kielcami, Katowicami, Wrocławiem, Częstochową i Lublinem.

 

 U nas powrócisz do zdrowia!!!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

Adres:  ul. Topolowa 1,  28-100 Busko-Zdrój
tel. centrala (0-41) 378 30-41 do 46,
 tel. sekretariat (041) 378-10-16, 
 fax (0-41) 378-10-18